حمل و نقل دریایی

 حمل و نقل دریایی

Sea Freight - حمل دریایی

اصطلاحی است که در صنعت حمل و نقل جهانی استفاده می شود. همچنین می توان آنرا Ocean freight نیز نامگذاری کرد. Sea Freight یکی از روش های حمل و نقل برای حمل کالا از کشوری به کشور دیگر از طریق دریا و بوسیله کشتی می باشد. زمانی کالا را از طریق دریا ارسال می کنیم که زمان در درجه پایین تری از اهمیت قرار دارد و می خواهیم محمولات سنگین و بزرگ را به صورت مقرون به صرفه حمل نماییم. شما می توانید کالای خود را از طریق حمل دریایی توسط کانتینر به یکی از روش های ذیل حمل نمایید:

  1. FCL : Full Container Load : یک كانتینر پر

  2. چنانچه کالای شما برای بارگیری ظرفیت یک کانتینر یا بیشتر کافی باشد بارگیری به شیوه FCL انجام می گیرد. کانتینرها در ابعاد گوناگونی وجود دارند اما کاربردی ترین آنها معمولا در اندازه های 20 فوت استاندارد (معمولی) (20' GP OR DRY CONTAINER) ، کانتینر 40 فوت معمولی (40' GP OR DRY CONTAINER) ، کانتینر 40 فوت های کیوب (40' HC or HIGH CUBE) ، کانتینر 45 فوت و ... میباشند.

  3. LCL : Less Container Load : کمتر از یک كانتینر

  4. زمانی که کالای شما به تنهایی برای پر کردن یک کانتینر کافی نباشد شما می بایستی کالای خود را به شیوه LCL ارسال نمایید. شما می بایستی برای حمل کالای خود را به شرکت های فورواردر تحویل دهید . شرکت فورواردر محموله شما را با محموله شخص (اشخاص) دیگری که قصد ارسال بار به همان مقصد را دارند ادغام می کند بطوریکه ظرفیت یک کانتینر تکمیل شود . زمانی که کشتی به مقصد رسید مجددا محمولات تفکیک می شود و هر محموله ای به صورت جداگانه در اختیار گیرنده خود قرار خواهد گرفت. در این نوع حمل شرکت فورواردر هزینه های شما را بر اساس حجمی که کالای شما از کانتینر اشغال کرده است محاسبه و اعلام می نماید.

^